Wednesday, August 24, 2011

Mladí Rusové se dávají na drogy - zabíjí je krokodýl!

"Začíná to trávou, pokračuje pervitinem... A pak je na řadě herák - v Rusku krokodil..."

Únik před tvrdou realitou života v postsovětském Rusku hledají mladí lidé nejenom v alkoholu. Čím dál větší počet mladých Rusů se dává na drogy. A zejména na ty levné.

Posledním 'hitem' je v tomto ohledu tzv. 'krokodil' (крокодил), levná náhražka heroinu, vyráběná z kodeinových tablet používaných na tišení bolesti. Své jméno získal 'krokodil' díky tomu, že pokožka narkomana, který této droze propadne, připomíná po čase krokodýlí kůži...

"Za posledních pět let se prodej léků s kodeinem zvýšil o několik tisíc procent," řekl deníku The Independent ředitel státního Úřadu pro kontrolu drog Viktor Ivanov. "Zcela evidentně to není proto, že by takové množství lidí zničehonic rozbolela hlava..."

Desomorfin byl vyráběn v USA již ve třicátých letech minulého století, vzhledem ke svým strašlivým účinkům se zde ale neuchytil a nahradily jej jiné drogy.

Je přibližně osmkrát silnější než morfin, psychiku člověka ovlivňuje zcela devastujícím způsobem a vyvolává u něj sebevražedné pocity. V Rusku se poprvé objevil na východě Sibiře v roce 2002 a rychle se rozšířil do evropské části země.

"Přede dvěma roky jela většina ruských narkomanů v heroinu," říká Ivanov. "Dnes je to naopak především krokodil..."

více na Aktuálně.cz

No comments:

Post a Comment